1 липня 2024 року відбулося урочисте відкриття літньої школи “Shaping urban environments for tomorrow”. Захід, організований в рамках проєкту UniCities, зібрав студентів чотирьох університетів учасників-партнерів проєкту, аби не тільки надати теоретичні знання у сфері природоорієнтованих, сталих та стійких рішень для відновлення громад та адаптації до змін клімату, але й напрацювати практичні навички та представити власний проєкт. Навчання проходить онлайн та очно в Києві в приміщенні НТУУ КПІ ім. Сікорського та в Чернігові в приміщенні НУ “Чернігівська Політехніка”.
У вітальному слові організатори школи відзначили, що вони переконані, що розроблені проєкти стануть креативним доповненням до майбутнього проєкту відновлення території кампусу Національного Університету “Чернігівська Політехніка”, яка постраждала унаслідок жорстоких атак рф на цивільну інфраструктуру українських міст.
Перший день дозволив учасникам літньої школи ознайомитися з досвідом Швеції у сфері природоорієнтованих рішень для міст.
Ольга Кордас, професорка зі сталого міського розвитку кафедри сталого розвитку, наук та технологій Королівського технологічного інституту та директорка ініціативи Viable Cities, поділилася думками та напрацюваннями, що стосувалися програми New European Bauhaus та інших стратегічних документів ЄС в контексті адаптації до змін клімату: ключові принципи, цінності. Особливу роль вона приділила впливу та прикладному значенню європейського досвіду для політики відновлення в Україні. Ольга відзначила успішні проєкти, які вже були реалізовані та змінили життя громадян на краще, в т.ч. і в Україні. Стратегічні підходи, рішення та трансформація міст через політики, орієнтовані на глобальні цілі, були розглянуті на конференції “Valencia 2030”, яку відвідала лекторка.
Так, вона познайомила учасників з житловим районом “Sege Park”, який був тестовим простором для упровадження сталих рішень. Основними стовпами будівництва понад 1000 нових житлових просторів були саме сталість, спільна економіка та міське фермерство. Під час реалізації проєкту вдалося поєднати вже наявні старі конструкції з новітньою інноваційною архітектурою.
Окрім того, Ользі та студентам вдалося продискутувати на тему економічної доцільності реалізації таких проєктів. Фіналізувавши, учасники погодились з тим, як важливо враховувати міське планування та потреби містян під час розробки проєктів. Не кожен досвід є релевантним для України, але його важливо досліджувати, аби запозичувати та покращувати найкращі практики.
Після проведення першої лекції, Олена Пітрімова, Олена Возняк та Вадим Денисенко розповіли про стан пошкодження території кампусу Національного Університету “Чернігівська Політехніка” та специфіку роботи у групах.
Сергій Безбородько, директор центру розвитку стартапів і інновацій Національного університету “Чернігівська Політехніка” та засновник ГО “Еко місто” (Чернігів), розповіли про специфіку співпраці університетів з муніципалітетами, а також її важливість у підході Build Back Better та найбільш успішні їхні кейси, такі як школа стартапів “StartUP”, прийом пластику HOPE та багато інших.
Наступна лекція була проведена Олексієм Пасічним, дослідником кафедри сталого розвитку, наук та технологій збереження довкілля Королівського технологічного інституту (Стокгольм, Швеція), й стосувалася технологічним рішенням для забезпечення кліматичної нейтральності в містах. Досвіду Швеції була присвячена особлива увага.
Нагадаємо, що проєкт реалізується у співпраці з такими партнерськими інституціями: Королівський технологічний інститут (Швеція), Політехнічний університет Мадриду (Іспанія), КПІ ім. Ігоря Сікорського (Україна), Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого (Україна), Національний університет «Чернігівська політехніка» (Україна), МНТУ / Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая (Україна), Асоціація міст України, CANactions School, Асоціація інженерів сталих енергетичних технологій України, Український гідрометеорологічний інститут ДСУНСНАН України.