Українське слово формує націю: МНТУ вітає з Днем української писемності та мови!

Українське слово формує націю: МНТУ вітає з Днем української писемності та мови!

inЖов 27, 2024

У цей день, 27 жовтня, Україна відзначає День української писемності та мови. МНТУ від щирого серця вітає усю університетську спільноту!

Українська мова – один з основотворчих символів, що формують нашу країну, нашу націю та нашу ідентичність. Ворог крізь роки та століття боявся української мови, наче вогню. Саме тому й досі намагається заглушити її дзвінкий та гучний поголос, що наразі лунає світом.

Сьогодні українська супроводжує нас у транспорті, у кіно, у кав’ярні, в університеті. Вона зустрічає нас на столичному вокзалі та проводжає на кордоні, вона підтримує військових у посадці чи штурмує ворога на гарячому напрямку. Зараз українська мова по всьому світу налагоджує потужні зв’язки з партнерами, шукає підтримки на міжнародних зустрічах та лунає на акціях підтримки. Вона стала символом незламності українського духу, який об’єднує людей не тільки всередині країни, але й за її межами.

Українська мова звучить тепло та м’яко, проте у потрібний момент засвідчує свою силу та незламність. Ту незламність, яку з року в рік демонструє український народ, стоячи на захисті своєї культури, традицій та свободи. Вона об’єднує нас у важливі моменти, допомагає ідентифікувати себе як частину великого і мужнього народу, який бореться за свої права і свободу.

Головна традиція цього дня – Радіодиктант національної єдності, котрий збирає за умовним метафоричним круглим столом всіх українців та українок, щоб разом, в один момент, засвідчити свою повагу та відданість рідному слову. Це не просто перевірка знань, а акт духовної єдності крізь тисячолітню історію, що символізує нашу спільну боротьбу за свободу говорити, думати та творити українською. Нехай це свято стане ще одним нагадуванням про те, як важливо захищати мову, яку виборювали наші предки та яку нині захищають наші сучасники.

Цікаві факти для ймовірного використання в соцмережі:

1. Українську мову неодноразово намагалися заборонити росіяни, через що її можна назвати однією з рекордсменок у світі. Вважається, що загалом таких спроб було 134. Найвідоміші з них — Валуєвський циркуляр та Емський указ. Спроби ввести жорстку заборону були й задовго до цих документів. Наприклад, в 1627 році церква наказала спалити та заборонити всі книги українською.

2. Першими словами, які були написані українською мовою, стали “мед” і “страва”. Їх записав візантійський історик Пріск Панійський у 448 році, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України. Однак, її формування почалося задовго до цього. Як вважає науковець Василь Кобилюха, українська мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери зі санскриту.

3. Диктант почали писати лише через 3 роки після започаткування свята. Дата самого свята була встановлена у 1997 році указом президента України. Проте традиція писати Радіодиктант національної єдності започаткована в Україні у 2000 році. Ініціатором цього заходу виступила Національна радіокомпанія України (нині – Суспільне Радіо). Мета Радіодиктанту – популяризація української мови, підвищення мовної грамотності та об’єднання українців довкола рідної мови.