22–24 листопада ініціатива CASSINI організувала восьмий хакатон, що об’єднав 10 локальних організаторів у десяти країнах Європи, зокрема й в Україні. Вітчизняні команди представили 14 проєктів, над якими команди працювали 72 години з 22 по 24 листопада. Цьогорічний хакатон, спрямований на створення рішень з використанням європейських космічних технологій для посилення обороноздатності та безпеки Європи, став важливим майданчиком для команд із різних галузей. Однією з учасниць була команда FireVision (ISTU Tech Lab) від нашого університету!
До складу команди МНТУ увійшли наші студенти інженер-програміст Іван Захарін та Full-stack веб-інженер Данило Хливнюк та колеги проректор з міжнародних зв’язків і розвитку Станіслав Кухтик, спеціаліст з комп’ютерного зору та алгоритмів машинного навчання Олександр Маковейчук. Команда представила інноваційне рішення для одного з викликів хакатону – застосування безпілотних дронів для оборони та безпеки, демонструючи високий рівень професійної підготовки, поєднання програмного апаратного забезпечення.
Хакатон CASSINI відбувається за ініціативи Європейської комісії у межах програми підтримки підприємців, стартапів, малих і середніх підприємств у космічній галузі. Ініціатива спрямована на розробку передових рішень із використанням космічних технологій, які можуть покращити системи захисту, кібербезпеку та можливості управління кризовими ситуаціями.
Цьогорічні виклики хакатону включали три ключові напрями:
- Покращення оборони та безпеки за допомогою геопросторової розвідки,
- Використання безпілотних дронів для оборонних та безпекових операцій,
- Забезпечення орбітальної безпеки шляхом уникнення зіткнень у космосі.
Команда вирішила попрацювати над викликом “Використання безпілотних дронів для оборонних і безпекових операцій”, зосередившись на проблемі швидкого реагування на лісні пожежі та задимлення. Проаналізувавши масштаби загрози, її потенційне зростання через зміни клімату та діяльність людини, глобальний вплив, команда запропонувала рішення — “Автоматизована система виявлення пожежі і диму, швидке реагування та оповіщення”.
“Наш сервіс використовує пристрої та нейронні мережі в поєднанні з космічними технологіями ЄС, такими як Індекс пожежної небезпеки (FWI) від Copernicus, для швидшого виявлення загроз, що дозволяє швидко реагувати на пожежі, тим самим зменшуючи збитки та підвищуючи безпеку природних ресурсів та місцевих громад”, — зазначають представники МНТУ.
Хакатон проходив у гібридному форматі: онлайн та офлайн у Центрі розробок і продуктового дизайну (META LAB) в Івано-Франківську. Це дозволило командам зручно обмінюватися ідеями та досвідом у реальному часі, спілкватись та отримувати необхідну консультацію та рекомендації від досвідчених менторів та експертів з України. Хоча команда МНТУ цього разу не здобула призових місць, учасники наголошують на цінності отриманого досвіду. Участь у хакатоні допомогла команді валідувати ідеї, глибше опанувати технології, плідно попрацювати над сервісом і гідно представити Україну серед інших учасників.
Для університету участь у подібних заходах є важливим етапом у зміцненні міжнародних зв’язків і популяризації української наукової думки та технічного потенціалу. Хакатон став нагодою не лише продемонструвати інноваційний потенціал університету, а й підкреслити роль України як активного гравця на європейському полі інновацій та технологій. Презентуючи свій потенціал на міжнародній арені, університет підтверджує свою готовність долучатися до глобальних викликів і впроваджувати передові технології для розв’язання актуальних проблем.
Участь у CASSINI — це ще один крок до зміцнення репутації МНТУ як провідного науково-освітнього центру, що активно розвиває партнерства та реалізує інноваційні ідеї нашої молоді.