5–6 грудня 2024 року представники Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая долучилися до заходу “Aggregated purchasing power for climate-neutral and smart cities + European Viable Cities Day”, організованого в межах ініціативи Viable Cities у Стокгольмі.
Захід, об’єднав понад 200 учасників з різних країн — представників шведських та американських міст, урядових агенцій Швеції (Vinnova, Formas Swedish Research Council for Sustainable Development, Swedish National Energy Agency, Swedish Agency for Economic and Regional Growth, Swedish Environmental Protection Agency and Swedish Transport Agency), дослідницьких інституцій, міжнародних організацій та міських ініціатив, таких як citiES2023, NetZeroCities, capaCITIES, UN-Habitat, Climate Finance Leadership Alliance та Європейської комісії..
Перший день був присвячений обговоренню концепції спільної купівельної спроможності в рамках зеленого переходу та досягнення кліматичної нейтральності. Учасники відвідали різноманітні панельні дискусії по цій тематиці.
Пер Гранквіст, представник Viable Cities, який презентував підхід до об’єднання зусиль міст та організацій для спільних інвестицій у зелені технології. Учасники обговорили, як координація між містами сприятиме зменшенню витрат на екологічні проєкти, стандартизації кліматичних зобов’язань і створенню масштабних демонстраційних проєктів.
Другий день включав розгляд інноваційного кварталу Стокгольму як системного демонстратора впровадження сталих та зелених підходів і технологій, а також участь у пленарному засіданні «European Viable Cities Day». На прикладі міста було показано успішні рішення для покращення міської інфраструктури, такі як електрифікація транспорту та створення зон із чистим повітрям. Спікери, зокрема Крістіна Янг із Cities Climate Finance Leadership Alliance, наголосили на важливості зменшення ризиківї інвестицій у міста та міську інфраструктуру, що дозволить залучати більшу кількість публічних та притватних партнерів. Основна увага приділялась підписанню оновленого кліматичного контракту для міст «Climate City Contract 2030», який передбачає більш амбітні цілі для шведських міст у досягненні кліматичної нейтральності.
Організатори заходу, Viable Cities, відзначили важливу роль проєкту UniCities в розкритті трансформативного потенціалу українських університетів як каталізаторів та прискорювачів системних змін для зеленого відновлення українських міст. Кожного року Viable Cities відзначає лідерів зеленої трансформації та кліматичної нейтральності й цього року нагороди отримали незламні представники з України — Ольга Юхимчук, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України, Станіслав Кухтик, проректор з міжнародних зв’язків та розвитку МНТУ, та поважна представниця Швеції Маргот Вальстрем (Margot Wallström), співголова Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни в Україні (Co-chair of the High-Level Working Group on the Environmental Consequences of the War) та колишня міністерка закордонних справ Швеції.
Ця подія стала платформою для обміну досвідом, пошуку інноваційних рішень та зміцнення партнерств. Вона показала, як важливо об’єднувати зусилля громад, національних агенств, університетів, приватного бізнесу, громадянського сектору та експертного середовища для боротьби зі зміною клімату та досягненню кліматичної нейтральності. Використання спільної купівельної спроможності є унікальним та ефективним підходом, що дозволяє зменшити витрати та збільшити ефективність кліматичних інвестицій.
Для МНТУ участь у таких заходах є надзвичайно важливою, оскільки університет активно підтримує концепцію сталого розвитку й інновацій, зокрема через проєкт UniCities, який співфінансується Європейською комісією.
Участь у цьому заході також відкриває нові можливості для міжнародної співпраці в реалізації ініціатив зеленого переходу та відбудови українських міст, а також поглиблює партнерства, які можуть бути корисними для України у прагненні до екологічно чистого й сталого розвитку.