День захисту дітей: нагадування про відповідальність за майбутнє покоління

День захисту дітей: нагадування про відповідальність за майбутнє покоління

inЧер 01, 2024

1 червня світ відзначає День захисту дітей – свято, яке нагадує про цінність та вразливість кожного, про право дітей на щасливе та безпечне життя.

Цей день — додатковий привід для суспільства вчергове задуматися про свою відповідальність за майбутнє покоління.

Чому День захисту дітей такий важливий?

  • Він нагадує про те, що діти – це наше майбутнє. Від їхнього розвитку, виховання та зокрема освіти залежить те, яким буде наш світ завтра.
  • Він підкреслює важливість захисту прав дітей. На жаль, у світі все ще багато дітей, які страждають від бідності, голоду, насильства, дискримінації та експлуатації. День захисту дітей – це день, коли ми повинні згадати про те, що кожна дитина має право на життя, здоров’я, освіту та щасливе дитинство.
  • Підкреслити важливість ролі дітей у суспільстві. Діти – це наше майбутнє, і часто саме вони можуть рухати стале суспільство до кращих змін, в тому числі показуючи приклад дорослим. Тому важливо інвестувати в виховання та навчання дітей, щоб вони могли рости здоровими, щасливими та самореалізовуватись.

Варто згадати, що 20 листопада 1989 року світові лідери взяли на себе історичне зобов’язання щодо дітей у світі, прийнявши Конвенцію ООН про права дитини – міжнародну угоду про дитинство. Конвенцію в Україні було ратифіковано 27 лютого 1991 року. Відтоді вона чітко визначає необхідні права та можливості, котрі повинна мати кожна дитина без будь-якої дискримінації. 

Зокрема передбачається, що кожна дитина має право на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей Україна повинна здійснювати необхідні кроки для реалізації цього права — зокрема до цього відповідально долучається Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая, реалізуючи такі складові Конвенції про права дитини, як:

  • забезпечення доступності вищої освіти для всіх на підставі здібностей кожного;
  • забезпечення доступності інформації і матеріалів у галузі освіти й професійної підготовки для всіх дітей;
  • заохочення дітей до навчання та інше.

Реалізація прав дитини в освіті є надзвичайно важливою для забезпечення гармонійного розвитку та добробуту дітей. І цей день вчергове нагадує нам про те, що ці та інші права мають бути гарантовані кожній дитині незалежно від її походження, статусу чи місця проживання. Адже освіта є ключовим фактором у розвитку особистості дитини, її талантів, здібностей та інтересів, що безпосередньо впливає на можливості подальшої професійної реалізації та зміни світу на краще. 

Також саме освіта сприяє формуванню цінностей, моральних та етичних норм, допомагає інтегруватися в суспільство, сприяє їхній соціалізації і підготовці до дорослого життя. Крім того, через освіту діти вчаться поважати різноманітність, розвивають толерантність і навички вирішення конфліктів.

Відтак можемо зробити висновок, що День захисту дітей — це нагадування про нашу спільну відповідальність за майбутнє дітей. А забезпечення доступу до якісної, інклюзивної та рівноправної освіти є критично важливим завданням для кожного. Це не тільки забезпечує майбутнє дітей, але й сприяє загальному розвитку суспільства, економічному зростанню і зміцненню соціальної злагоди. І МНТУ вбачає в цьому власний обов’язок та найбільшу цінність!